محیط

رابطه با طبیعت

نوشته شده توسط گلدن گپ

رابطه با طبیعت

سپری کردن زمان در طبیعت میتواند حس رفاه عمومی و ارامش را براي اشخاص در پی داشته باشد، زندگی در مناطقی با درختان بیش تر سبب افزایش درک فرد از سلامت جسمی و روحی ميشود و خطر بیماري های قلبی عروقی را کاهش ميدهد .

در نظر گرفتن وضعیت زندگی، کاهش استرس، و لذت بردن از طبیعت و داشتن زمان کافی براي لذت بردن از همراهی دوست ها و خانواده.

دست یابی به ارامش حقیقی یکی از خواسته های دائمی بشر بوده است. بی تردید بخش وسیعی از تلاش های علمی بشر و کشف رازهای ناگشوده جهان طبیعت براي دسترسی به امکاناتی بوده است که ارامش و آسایش را براي انسان به ارمغان آورد. امروزه با وجود تمام رفاه و آسایشی که انسان معاصر در سایه ی امکانات و پیشرفت های به دست آمده ، از آنها برخوردار شده و وضعیت زندگی وی را بسیار اسان کرده است؛ ولی مشکلات جدیدی هم پیش روی او قرارگرفته است.

انسان متمدن مدرن به علت بهره‌برداري بی رویه از طبیعت و ماشین زدگی با مسایل فراوانی روبرو شده است. تا زمانیکه انسان زندگی روستايي را داشت، سختی های عدیده ی مدرن وجود نداشت؛ ولی از زمانیکه از روند زندگی روستايي به شهرنشینی تغيير شرایط داد و روابط ی خود را با« طبیعت» قطع کرد با سختی های روان شناختی، جسمانی و اجتماعي فراوانی روبرو شد. بسياري ازکارشناسان معتقد هستند که برگشت به طبیعت و تجدید روابط با آن، میتواند یکی ازمهم ترین راهکار ها براي جلوگيري و درمان اثرات منفی زندگی صنعتی باشد.

پناه بردن به طبیعت میتواند « ارامش گم شده» را به فرد بازگرداند؛ به دلیل آن که طبیعت مادر انسان است و انسان تنها در اغوش اوست که ارام می گیرد، رشد ميکند و به کمال میرسد . انسان از روزی که طبیعت را شناخته، از جهات سلامت روان شناختی و فیزیکی انواع فایده ها را در طول تاریخ از طبیعت کسب نموده است .« هم زیستی با طبیعت» تأثیر تعيين کننده ای در تقویت روحیه ی نشاط ، شادی و طراوت و ایجاد ارامش عمیق درونی در اشخاص دارد.

تصاویر زیبای طبیعت،طبیعت گردی،منظره های طبیعت حضور در طبیعت زیبای خداوند و برخوردار شدن از جذابیت های دلپذیر آن

حضور در طبیعت زیبای خداوند و برخوردار شدن از جذابیت های دلپذیر آن سبب تولید نشاط و سبک بالی، بالا رفتن ميزان خوشحالی درونی و بیرونی، رفع خستگی های جسمی و روانی، تمدد اعصاب و حتی بالا رفتن طول عمر می گردد. طبیعت پیوسته یار و یاور انسانها براي رها شدن از حالات و احساسات ناخوش‌آیند و رسيدن به حس بهتر بوده و هست.

رابطه با طبیعت و لذت بردن از منظره ها زیبای آن، ساده ترین راه ممکن براي کسب ارامش و لطیف سازی روح و روان انسان است. نتیجه پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی در آمريکا نشان ميدهد :خرید گل، نگاه کردن و کاشتن گل، سبب پیدایش حس مثبت اندیشی، خوشحالی، دوری از غم و ارامش ميشود . رفتن به دامان طبیعت، بهمراه خانواده و دوستان، نگاه کردن به گل های زیبا و درختان سرسبز، بطور چشم گیری به متعادل شدن رفتارها و افکار نامتعادل منجر شده و اتصال عصبی مثبت در مغز، بوجود می آورد.

این حس در تمام اشخاص، در هر سنی که باشند، به خوبی ظاهر ميشود .« گل ها» با تنوع در رنگ های زیبا و رایحه های بی مانند خود، حس سرزندگی، هیجان، ارامش و امنیت را در ما بوجود می آورند. بی تردید حضور گل و گیاه در فضای زندگی، روحیه ی انسان را لطیف و شاد ساخته و این خوشحالی و سرزندگی به سایرین هم منتقل خواهد شد. گل نشانگر « همکاری و دوستی» است؛ برای این که با هدیه دادن آن به سایرین، لذت بردن از زيبايي و ارامش را با یک ديگر تقسیم می کنیم.

اهمیت طبیعت تا بدان جاست که شاخه ای از پزشکی به اسم« طبیعت درمانی» منحصرا با استفاده از درمانهای طبيعي اطراف ما مانند:نور خورشید، هوا، آب و… به درمان بیماریها می پردازد. این روش معتقد است که بسياري از بیماریها و ناراحتی ها ناشی از ذهن آشفته بیمار است و عناصر و نیروهای موجود در طبیعت بهترین روش براي رها شدن حافظه از فشارهای روانی، اصلاح زندگی و بازگردانیدن بدن، به وضعیت طبيعي آن است.

تصاویر زیبای طبیعت،طبیعت گردی،منظره های طبیعت رفتن به طبیعت براي ارامش بسیار خوب است

مطالعه ای تازه نشان ميدهد که صرف کردن هفته ای ۲ ساعت در طبیعت کافیست تا به مقدار لازم از فواید آن بهره مند شد.

رفتن به طبیعت براي ارامش بسیار خوب است ولی متأسفانه براي تمامی و همیشه میسر نیست ولی نمونه ی کوچک طبیعت دردسترس تمامی قرار دارد….. پارک تقریبا در تمامی محلات یک پارک کوچک وجود دارد ، سعی کنید در وهله ی نخست با خانواده و اگر نشد تنها مرتب به پارک سر بزنید. از آن جا لذت ببرید و ارام باشید.

براي ارامش داشتن از منزل بیرون بروید. به طبیعت، صحرا، پارک یا هر جای دیگری. بالای کوه یا.. صرفا نفس بکشید. با تمام وجود نفس بکشید.

در طبیعت اندکی راه بروید، حتی یک پیاده روی کوتاه هم میتواند ذهن شما را آرام کند.

براي خودتان باغچه کوچکی درست کنید. رسيدگي به یک باغچه حتی به یک گلدان کوچک تأثير زيادي در آرام کردن شما دارد. در واقع طبیعت اثر مستقیمی روی روح انسانها دارد. احتمالا در ساختمان کوچک شما امکان گلکاری یا پرورش گیاهان و سبزی ها نباشد ولی مراقبت از یک گلدان گل غیر ممکن نیست.

قسمتی از وقت خود را به تماشای حیوانات اختصاص دهید. تحقيقات به عمل آمده نشان ميدهد افرادی که پس از عمل جراحی رابطه بیشتری با حیوانات داشته اند سریعتر بهبود یافته اند. شما هم میتوانید مقطع کوتاهی به حرکات یک گربه نظر کنید، اسب ها را تماشا کنید و…

نتیجه یک پژوهش روی دانشجویان “نشان داد که سطح کورتیزول –هورمون نشان دهنده ی تنش- در دانشجویانی که به مدت دو شب به جنگل فرستاده شدند پائین تر از آن هایی بود که در شهر بودند. پژوهشگران در پژوهش دیگری هم دریافتند سطح کورتیزول و ضربان قلب در سوژه هایی که زمانی را در جنگل سپری کرده بودند در مقایسه با اشخاص داخل شهر کاهش یافته بود.

تصاویر زیبای طبیعت،طبیعت گردی،منظره های طبیعت طبیعت به ما یاد ميدهد که چه طور میتواند هر چیزی در جای خود بکار گرفته شود

هنگامی که به طبیعت می روید تا آن جا که میتوانید آن جا باشید، مانند بیماري که پیش پزشک رفته است خودتان را به دست های آن پزشک ماهر یا جراح بسپارید تا درد و بیماري شما رفع شود. مانند بنا یا طرح ساختمانی که خود را براي ساخت یا بازسازی دست یک معمار هنرمند سپرده است خودتان را به دست طبیعت بسپارید، آن جا باشید و آگاهانه حضور داشته باشید تا آن بازسازی ها و جراحی ها روی روان شما صورت گیرد.

تا آن جا که میتوانید از حواس خود کمک بگیرید تا ذهن، شما را جای دیگری نبرد. به عنوان مثال هنگامی که کنار دریا می روید بر حس شنوایی خود میتوانید  تمرکز یابید، صدای موج هایی که جلو می آیند و در ادامه می شکنند میتواند شما را هم چنان در اتصال با طبیعت نگه دارد.

از حواس لامسه خود بهره ببرید و بدون کفش روی ماسه های نرم ساحل راه بروید، از بينايي تان بهره ببرید و نگاه کنید که اگرچه تمامی موج ها شبیه به هم هستند، ولی در واقع اصلاً موجی دقیقاً مثل موج دیگری نیست و هر لحظه دریا امضای تازه ای روی موج ها می گذارد، هم چنان که درخت روی هر برگ خود امضایی جدید و متفاوت گذاشته است. درک عمیق این طراوت در تازه گشتن حال انسان هم تاثیرگذار است.

در جنگل متوجه می شوم که زندگی و مرگ کنار هم چه قدر مسالمت آمیز همسایگی ميکنند ، بدون این که ترس، واهمه و اضطرابی در بین باشد. درخت پیر خشک ميشود ، می شکند و به زمین می افتد و کم کم آغاز ميکند به تجزیه شدن و مجدداً به همان خاکی برمیگردد که از آن برخاسته است. می بینیم که در جنگل، تغيير شکل ها رانده نمی شود، بلکه به اغوش کشیده ميشود .

در جنگل هراسی از تغيير شکل وجود ندارد، زیرا موجودات هر آن با آن چیزی که هستند زندگی ميکنند ، درصورتی که کودکند با بچگی شان هستند و درصورتی که جوان هستند با جوانی شان هستند و درصورتی که کهنسالند و پیر و فرتوت هستند و در برابر این تغييرات ایستادگی نمی کنند. نه درخت پیر سعی ميکند دوباره به جوانی برگردد و نه درخت جوان می هراسد که یک روز پیر ميشود ، زیرا این ترس آنها را از آن بودن حقیقی جدا می سازد.

از طرف ديگر طبیعت به ما یاد ميدهد که چه طور میتواند هر چیزی در جای خود بکار گرفته شود. چه طور ميشود یک کار تیمی بی نقص را به نتیجه رساند. در طبیعت چنانچه توجه کنیم می بینیم که یک مجموعه پروژه ای را پیش می برد و پروژه رشد یک پروژه تیمی است نه شخصی، به عنوان مثال درست است که یک درخت رشد ميکند یا میوه ای میرسد ، ولی آن درخت یا آن میوه ثمره همکاري مجموعه ای به اسم نور، هوا، گرما، سرما، خاک و آب و… است.

درواقع طبیعت به ما ميگويد حال خوب در یک شکل وسیع تر بستگی به درک و همکاري متقابل دارد، اتفاقی که گاه به ندرت در جوامع انساني روی ميدهد ، از این روست که ما تمایل به فرار از این رابطه داریم.

درباره نویسنده

گلدن گپ

گلدن گپ بزرگترین سایت تفریحی

دیدگاهتان را بنویسید