مد و زیبایی

آشنایی با اصطلاحات مد

نوشته شده توسط گلدن گپ

اگر فرد علاقه مندی به دنیای مد و فشن باشید، برخی اصطلاحات مانند “کت واک” را احتمالا شنیده اید ولی معنی آن را به صورت دقیق نمی دانید. اگر چنین است تا انتها این مطلب همراه ما باشید و با مهم ترین اصطلاحات دنیای مد و فشن آشنا شوید. زیرا در این مطلب هدف آشنایی با اطلاحات کاربردی مد و فشن می باشد.

مهم ترین اصطلاحات دنیای مد و فشن

اصطلاحات دنیای مد و فشن به دو دسته نیمه عمومی و تخصصی دسته بندی می شوند. ازجمله اصطلاحات نمیه عمومی می توان به کلمه “ترند” اشاره کرد. از دسته تخصصی نیز اصطلاح “تاپستری” نیز مثال خوبی برای معرفی می باشد.

این ها را به صورت مقدمه گفتم، تا به این نکته برسیم که بر خلاف تصور عادی و عمومی مردم از اصطلاحات ساده ای مانند “ترند” بسیاری سطحی می باشد و در این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل به معرفی اصطلاحات رایح دنیای مد و فشن بپردازیم تا درک بسیار متفاوت تری و بهتری از اخبار دنیای مد و فشن داشته باشیم.

معنای اصطلاح کانسپت :

شاید در مراسمات رونمایی بیشتر از هر جای دیگر از این اصطلاح استفاده شود. کانسبت به معنای یک طرح پیش فرض و مفهومی می باشد. به طور مثال اگر گفته شود که مراسم رو نمایی از کانسپ کالکشن جدید برند گوچی، این موضوع را می شود برداشت کرد که برند گوچی قرار است از ایده یا طرح مفهومی مجموعه جدید اش رونمایی کند.

اگر بخواهم بیشتر در خصوص این اصطلاح توضیح بدهم، باید بگویم که: کانسپت به معنای شناسه ی یک برند است. همچنین تمامی کارهایی که برای یک برند صورت می پذیرد باید معنی خوبی داشته باشند.برای این که یک کانسپت خوب داشته باشید باید تحقیق و ایده های خوب و بررسی دیگر برند هارا در نظر بگیرید.

معنای اصطلاح کانسپت
کانسپت به چه معنا می باشد؟

معنای اصطلاح کت واک

کت واک دیگر واژه تخصصی در عرصه مد و فشن به حساب می آید. اگر صرفدار فشن شو برند های لوکس باشید، قطعا سکویی که مدل ها برای نمایش لباس های شان روی آن قدم می گذارند را دیده اید، کت واک نیز دقیقا به معنای همان سکو می باشد.

سکوهای کت واک معمولا به صورت T  شکل هستند و با فرش های قرمز پوشیده می شوند. دیگر اصطلاحی که به عنوان کت واک از آن یاد می شود، ” دفلیه” می باشد. نکته جالبی که در خصوص کت واک می باشد این هست ،مدل هایی که با برند ها برای کت واک قرارداد می بندند، در مدت قرار داد اجازه ای برای همکاری با دیگر برند ها ندارند و به همین دلیل مبالغ قرار دادشان زیاد می باشد.

مهم ترین اصطلاحات رایج مد و فشن
کت واک به چه معناست؟

معنای اصطلاح کژوال

اگر فرد علاقه مندی به خوش پوشی و به روز بودن باشید، این اصطلاح را در هنگام مرور برترین پوشاک برند ها پیدا خواهید کرد. اگر با نگاهی سطحی به معنای این کلمه توجه کنیم، کژوال در واقع به معنای لباس های راحتی می باشد.

التبه اگر کمی بیشتر به معنای این واژه و محصولات قرار داده شده برند ها در دسته کژوال دقت کینم، می توان به این اصطلاح معنای لباس های روزمره را داد. ماجرای آنجایی جالب تر می شود که برند ها معتبر دارای کژوال های رسمی و غیر رسمی نیز می باشند، بنابراین چه افرادی که استایل رسمی را می پسند و چه افرادی که استایل های اسپرت را می پسندند، با توجه به سلیقه شان می توانند یک استایل کژوال را نیز تجربه کنند.

کژوال به چه معناست؟
معنای اصطلاح کژوال

معنای اصطلاح مولاژ

مولاژ نام دیگر اصلاح تخصصی معروف در حوزه مد و فشن می باشد. ریشه این اصطلاح به زبان فرانسوی باز می گردد. ترجمه لغوی این واژع به معنای قالب، حجم سازی و ساختار می باشد. با جستجویی که داشتم اصطلاح مولاژ را می توان به مانکن های مصنوعی ربط دارد.

مولاژ معمولا در بسیاری از مواقع برای آموزش طراحی و الگو نیز مورد استفاده قرارمی گیرند.همچنین از مولاژها برای ارائه نمونه کار خود به افراد استفاده می شود.

معنای اصطلاح تاپستری

تاپستری به معنای ساده یعنی پارچه ای که بافت ساده ای دارد که پود آن روی تار را بپوشاند تا نقش های متفاوتی ایجاد شود. این اصطلاح بیشنر از آنکه مورد کاربرد افراد عمومی باشد، بیشتر مورد توجه و کاربرد طراحان و تولید کنندگان پارچه می باشد. در واقع هنر تاپستری هنر بافت مد روز و یا همان بافت زیر و رو که مادر همه ی بافت ها محسوب می شود.

ریشه این اصطلاح به فرهنگ زبان انگلیسی باز می گردد. فرانسوی ها که خود در حوزه مد و فشن جز سه کشور برتر به حساب می آیند این واژه را تاپیسری می گویند. به طور کلی پارچه های بافت ساده و یا گلیم بافت را تاپستری می گویند.

معنای اصطلاح تاپستری
معنای اصطلاح تاپستری

معنای اصطلاح ترند

معنای اصطلاح ترند دقیقا همان معنایی است که در ذهن تان می باشد. ترند به معنای آخرین و یا به روزترین و یا به نوع دیگر رایج ترین پوشاک می باشد. ترند را می توان آخرین مد نیز ارائه کرد. التبه گاهی ترند به معنای آخرین مدی است که قرار است ارائه شود و هنوز به بازار نیامده است.

به طور مثال می توان به استفاده از شلوارهای پاچه گشاد، در دهه ۵۰ و یا ۶۰ کشورمان اشاره کنیم که استفاده از این مدل شلوارها در میان مردم بسیار رایج بود. ترندها هرساله در زمینه های مختلف اعم از پوشاک و ترند های آرایشی زنان معرفی می شود.

معنای اصطلاح ترند
ترند به چه معناست؟

معنای اصطلاح وینتیج

وینتیج به معنای تحویل طراحی جدید است.در واقع وینتیج در زمانیکه این مدل ها دیگر کاربرد ندارند استفاده می شود به معنای ساده تر می توان گفت وقتی طرحی قدیمی است و دیگر کسی به آن نگاه نمی کند ولی بعد از مدتی دوباره به رو می آید و مد می شود.

چرا باید با اصطلاحات دنیای مد آشنا شویم؟

  • طلاعات ما رار زمینه اخبار ، گزارشات و .. را نسبت به موضوع های مطرح شده بالا می برد.
  • دید مارا نسبت به مطلب ها ی دنیای مد بازتر و کامل تر می کند.
  • درک مارا در رابطه با موضوعات دنیای مد افزایش می دهد.
  • باعث بالا رفتن اطلاعات ما در زمینه مد و لباس می شود و امکان ایجاد کسب و کار مختلف برای ما دارد .
  • آشنایی با اصطلاحات تخصصی مد، خلاقیت ذهنی و هنری ما را بیشتر می کند و با زبان های مختلف و زیبای مد آشنا می شویم.

درباره نویسنده

گلدن گپ

گلدن گپ بزرگترین سایت تفریحی

دیدگاهتان را بنویسید