محیط

بهترین شهرهای جهان

نوشته شده توسط گلدن گپ

. ونیز، ایتالیا

این شهر یک قانون طلایی دارد: اگر در ونیز گم نشدید، کارتان را درست انجام نداده‌اید! حتی گردشگرانی که حس جهت‌یابی قوی دارند، حریف خیابان‌های پرپیچ‌وخم ونیز نمی‌شوند.

ونیز یکی از زیباترین شهرهای جهان

برای اینکه بیشترین لذت را از گشت‌وگذار در این شهر ببرید، باید کمی گیجی و سرگشتگی چاشنی گردش‌تان کنید.

۲. هنگ‌کنگ، چین

برای تماشای زیبایی هنگ‌کنگ زوایای گوناگونی وجود دارد؛ پای آسمان‌خراش‌های سربه‌فلک‌کشیده، روی قایق‌های درحال گذر بندر ویکتوریا و… . اما بهترین زاویه‌ی دید را آسمان شهر دارد. با نزدیک شدن هواپیما به شهر، وقتی غبار و مه به‌کنار می‌رود، جنگلی از بتون در میان جزایر پرفراز و سرسبز نمایان می‌شود.

۳. استانبول، ترکیه

استانبول یکی زیباترین شهرهای جهان

تلاقی تاریخی فرهنگ و معماری در استانبول، نمایی چشمگیر از دو امپراتوری خلق کرده است. کافی است به تماشای ایا‌صوفیه بروید تا هم معماری بیزانس را در کاشی‌های رنگارنگ گنبد و هم طراحی اسلامی را در مناره‌‌های عثمانی ببینید.

۴. نیویورک، ایالات متحده

نیویورک یکی از زیباترین شهرهای جهان

نیویورک زیبایی‌های گوناگونی دارد: معماری تاریخی‌اش، از ساختمان فلَت‌آیرِن گرفته تا مرکز تجارت جهانی یک که ۸/۴ میلیون نیویورکی پیش پایش به کوتوله‌ها می‌مانند، سبزی زیبای چمن در سنترال‌پارک، بوی مغزها و میوه‌های بوداده در چهارگوشه‌ی شهر، نوای موسیقی کافه‌ها در گرینویچ‌ویلج، موزه‌ی «فریک»، موزه‌ی هنرهای مدرن، موزه‌ی تصاویر متحرک و گوناگونیِ چشمگیرِ مردم از هر رنگ و نژاد که در خیابان‌ها راه می‌روند.

۵. لندن، انگلستان

لندن یکی از زیباترین شهرهای جهان

لندن یکی از پرهیاهوترین شهرهای دنیاست که هم آثار تاریخی (کلیسای وست‌مینیستر) و هم بناهای مدرن (چشم لندن) را در دو سوی رودخانه‌ی تایمز در خود جا داده است. شهر سرشار از هنر و ادبیات است؛ گویی دیوارهای شهر گنجایش این همه شگفتی را ندارد! در چند سال گذشته انواع گالری‌ها و فروشگاه‌های آثار هنری جلوه‌ی بیشتری به بخش‌ها خلوت‌تر و بی‌هیاهوی شهر داده‌اند.

۶. شِفشاون، مراکش

شفشان مراکش یکی زیباترین شهرهای جهان

در میان کوه‌های مراکش شهر آبی‌رنگ شفشاون شما را فرامی‌خواند؛ پناهگاهی برای رهایی از هیاهوی شهرهای مراکش. پناه‌جویان یهودی اروپا که در دهه‌ی ۳۰‌ در این شهر زندگی می‌کردند، برای نخستین بار، آن را رنگ کردند (شاید برای شبیه‌سازی بهشت، شاید هم برای دور کردن حشرات). امروز این شهر به «مروارید آبی» مشهور است. سنت گذشته‌ها هنوز هم برقرار است؛ مردم شهر هر سال درودیوار شهر را با رنگ، نو می‌کنند.

۷. پاریس، فرانسه

پاریس یکی از زیباترین شهرهای جهان

شاید موافق نباشید، اما خیلی‌ها باور دارند شهری پراحساس‌تر از پاریس وجود ندارد. پاریس شهری است که شور و احساس و تاریخ در آن به هم گره خورده‌اند: کافه‌هایی که در خیابان‌های سنگ‌فرش صف کشیده‌اند، مردمی که در هر ساعت از روز در اطراف رود سن قدم می‌زنند و محله‌هایی که هر کدام نشان ویژه‌ی خودشان را دارند، از نتردام تا کلیسای سکره‌کُر و برج ایفل.

۸. کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی

کیپ تاون یکی از زیباترین شهرهای جهان

در جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۰ همه‌ی دنیا زیبایی کیپ‌تاون را تماشا کردند: پنگوئن‌های گرمسیری، سواحل ماسه‌سفید که فاصله‌ی زیادی با کوه‌ باشکوه «تیبل» ندارند، تاکستان‌هایی که از مرکز شهر دور نیستند، بزرگ‌راه‌های ساحلی که از بهترین‌های دنیا هستند و باغ‌‌هایی که دارای گونه‌های متنوع گیاهی هستند.

۹. آمستردام، هلند

آمستردام یکی از زیباترین شهرهای جهان

در سال ۲۰۱۰ ثبت کانال آبی شهر آمستردام به‌عنوان میراث جهانی، تمرکز آدم‌های بی‌شماری را از محله‌های خاص و رستوران‌های غذاهای دودی به یکی از باشکوه‌ترین آثار فرهنگی اروپا هدایت کرد. آسیاب‌های بادی، دوچرخه‌سواری، پنیر، ساختمان‌ها کم‌طبقه و ون‌گوگ را به جذابیت‌های آمستردام اضافه کنید.

۱۰. سنت پترزبورگ، روسیه

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای جهان

داستایفسکی این شهر محبوب داستان‌هایش را «هدفمندترین و انتزاعی‌ترین شهر دنیا» نامیده است. این شهر در دوره‌ای پرتب‌وتاب و در مدت کوتاهی بر مبنای اهداف و آمال شخصی به‌نام «پیتر کبیر» شکل‌ گرفت. دومین شهر بزرگ روسیه که پر از آثار هنری و حتی خودش یک نمونه‌ی هنری است خیلی‌وقت‌ها با فلورانس ایتالیا مقایسه می‌شود.

۱۱. بیروت، لبنان

بیروت یکی از زیباترین شهرهای جهان

حتی در گیرودار جنگ و نابودی، بیروت زیبا، فریبنده و مستحکم است. پایتخت لبنان دارای هنر، معماری، غذا و هتل‌های شگفت‌انگیزی و به‌باور برخی یکی از بهترین شهرهای دنیا است.

۱۲. کیوتو، ژاپن

کیوتو یکی از زیباترین شهرهای جهان

در کیوتو، به گذشته باز می‌گردید و در پایتخت امپراتوری ژاپن معابد صدساله و گیشاهای جوان را در خیابان‌ها می‌بینید. کیوتو که به‌خوبی محافظت و بازیابی شده است، دارای حدود ۱۶۰۰ معبد بودایی و ۴۰۰ عبادتگاه شینتو است که یکی از یکی بیشتر برای ورود و بازدید وسوسه‌تان می‌کنند.

۱۳. کویینزتاون، نیوزیلند

کویینز تاون یکی از زیباترین شهرهای جهان

نیوزیلند هیچ حیوان درنده‌ی بومی ندارد! این کشور سرزمین پرندگان است (اینجا و آنجا، موش‌ هم پیدا می‌شود که اروپایی‌ها با خودشان به این سرزمین آورده‌اند). اما در جنوب کشور در شهر کویینزتاون می‌توانید چشم‌درچشم خطر، تفریحات هیجان‌انگیز مختلفی را تجربه کنید. همچنین برخی از شگفت‌انگیزترین منظره‌های دنیا را در کویینزتاون پیدا می‌کنید.

۱۴. بارسلون، اسپانیا

بارسلون یکی از زیباترین شهرهای جهان

«آنتونی گائودی» معمار کاتالان قرن نوزدهم، می‌خواست با الهام از فنون معماری گوتیک و معماری شرقی، در شهری که عاشقش بود فضایی سازمان‌یافته و متمدن خلق کند. با گشتی در بارسلون با انبوهی از آثار و دستاوردهای او روبه‌رو می‌شوید، ازجمله کاشی‌های سرامیکی که امضای او را دارند، طرح‌ها و ساختمان‌های شیشه‌‌رنگی، نقش‌ها و کنده‌کاری‌های روی سنگ و آهن در پارک گوئل (Güell) و اوج هنر و خلاقیت او «ساگرادا فامیلیا» (به‌معنی خانواده‌ی مقدس) شاهکاری که ناتمام مانده است.

۱۵. سنگاپور

شهر سنگاپور یکی از زیباترین شهرهای جهان

شاید مفاهیم علمی برای خیلی‌ها کسل‌کننده باشد اما دانشی که برای تغییر شکل سنگاپور به‌کار گرفته شده است، روزبه‌روز جذاب‌تر می‌شود. به تعداد رستوران‌های مستقل کوچک در سراسر شهر اضافه می‌شود و گالری‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای جهانی در این شهر شعبه خواهند داشت. سنگاپور هم طبیعت زیبایی دارد و هم ساخته‌های دست انسان در آن چشمگیر است. طبیعت چشم‌نواز سنگاپور را در باغ‌های گیاه‌شناسی، باغ وحش و باغ‌های خلیجی پیدا می‌کنید.

۱۶. هاوانا، کوبا

هاوانا یکی از زیباترین شهرهای جهان

هاوانا با خیابان‌های رنگارنگش، ترکیبی از تضادهاست؛ رنگ‌های اصلی در کنار انبوه رنگ‌های ترکیبی، فقیر و غنی، گذشته و آینده.

۱۷. فلورانس، ایتالیا

فلورانس یکی از زیباترین شهرهای جهان

شاید تا چند سال پیش فلورانس با ساختمان‌های تاریخی بسیارش حس‌وحال فسیل‌های محبوس در کهربا را به آدم می‌داد، اما امروز این کلان‌شهر دوره‌ی رنسانس دیگر چنین حال‌وهوایی ندارد، بلکه یکی از پرهیاهوترین شهرهای ایتالیا است. موزه‌ها و رستوران‌های متعدد در سراسر شهر گسترده‌اند؛ بدون اینکه خدشه‌ای به زیبایی تاریخی و دل‌انگیز فلورانس وارد کنند (که شاید بهترین دلیل برای دیدن فلورانس باشد).

۱۸. سیدنی، استرالیا

سیدنی یکی از زیباترین شهرهای جهان

از زیبایی سیدنی هرچه بگوییم، تمام نمی‌شود! بزرگ‌ترین شهر استرالیا با فرهنگ زندگی دریایی، قایق‌های محلی برای رفت‌و‌آمد یا بازی در سواحل زیبای شهر ازجمله باندی، مانلی و ردلیف، اپراهاوس پرشور سیدنی دلایلی کافی برای دیدن شهر هستند. تماشای منظره‌ی شگفت‌انگیز شهر را از بلندای جایگاه شیشه‌ای برج سیدنی ازدست ندهید.

۱۹. لیسبون، پرتغال

لیسبون پرتغال یکی از زیباترین شهرهای جهان

لیسبون با کاشی‌کاری‌های پرنقش و پیچیده‌اش در سقف و کف، خانه‌ها و پیاده‌رو‌ها باعث می‌شود در هر خیابانی چیز زیبا و جذابی چشم‌تان را بگیرد. ‌‌

۲۰. ریودوژانیرو، برزیل

ریودوژانیرو یکی از زیباترین شهرهای جهان

مسیح رهایی‌بخش در بلندی‌ها مراقب شهر شگفت‌انگیز است؛ درحالی‌که این شهر پرهیاهو و تپنده، رقصان و خرامان به سمت دریا می‌رود.

۲۱. جیپور، هند

جیپور یکی از زیباترین شهرهای جهان

مرکز استان راجستان که به «شهر صورتی» معروف است نمی‌تواند چیزی را پنهان کند. این شهر پرزرق‌وبرق، حتی نظر کسانی را که کمترین علاقه را به خرید‌کردن دارند، جلب می‌کند. در جیپور با فرهنگ بی‌نظیر هند و تولیدات آن آشنا می‌شوید. هند را می‌توان از نظر گوناگونی و فزونی اقلامی که تولید دست هستند، بی‌همتا دانست. اینجا صنایع‌دستی بخشی از زندگی روزمره آدم‌هاست.

۲۲. لوسِرن، سوئیس

لوسرن سوئیس یکی از زیباترین شهرهای جهان

لوسرن با پل‌ها، ساختمان‌های عهد عتیقی و منظره‌ی شگفت شهر کهنه مانند تصاویر کتاب‌های داستانی مصور است. شهر در ساحل دریچه‌ی لوسرن آرمیده است و نمای کوه‌های آلپ آن را تزئین می‌کند. طرفداران کوه‌نوردی در آلپ از این شهر به سمت کوه حرکت می‌کنند. قدم‌زدن در کاپل‌بروک (Kapellbrücke)، قدیمی‌ترین پل سرپوشیده اروپا را ازدست ندهید.

۲۳. شانگهای، چین

شانگهای یکی از زیباترین شهرهای جهان

نبض شانگهای، هیجان‌انگیزترین شهر چین، با نوآوری می‌تپد. ساختمان‌های دیدنی که شناسه‌ی شهر هستند، در سراسر شهر گسترده‌اند، ازجمله برج مروارید خاور (Oriental Pearl Tower) و رصدخانه مرکز مالی جهانی شانگهای بهترین مکان برای دستیابی به نمای گسترده‌ی شهر است. اما زیبایی واقعی را در تفریحات سنتی پیدا می‌کنید: پیاده‌روی در اسکله‌ی باند (Bund)، تماشای معماری استعمار در ساختمان‌های مروبط به دوره‌ی امتیاز انحصاری فرانسوی‌ها و لذت چشیدن طعم چای چینی به‌سبک سنتی.

۲۴. سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

سانفرانسیکو یکی از زیباترین شهرهای جهان

روح ماجراجوی سانفرانسیسکو در رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و گالری‌های شهر دمیده است و آن را تبدیل به احتمالا زیباترین شهر ایالات متحده کرده است. مقاومت در برابر دیدن «بانوان رنگین» (اشاره به ساختمان‌هایی که در رنگ‌های مختلف در دوره‌ی ویکتوریایی و ادواردی ساخته شده‌اند و نام Painted Ladies به آنها داده شد.)، خیابان‌های زیگزاگی و محو‌شدگی پل گلدن‌گیت در مه دشوار است.

۲۵. رم، ایتالیا

رم یکی از زیباترین شهرهای جهان

رم را « urbs kaput mundi» نامیده‌اند، یعنی «شهری در مرکز دنیا». هرچند این عنوان به‌خاطر ساختمان‌های دوره‌ی رنسانس و هیاهوی باشکوه همان دوره در چند قرن پیش به شهر داده شده است، امروز هم آن شکوه و شگفتی بی‌پایان در شهر جاری است. برای اینکه از زیبایی‌ها لذت ببرید، الهام بگیرید و خوردنی دل‌پذیری پیدا کنید، تنها کافی است از هتل‌تان بیرون بروید.

۲۶. بروژ، بلژیک

بروژ یکی از زیباترین شهرهای جهان

شهر کانال‌های آبی و خیابان‌های سنگ‌فرش که خیلی خوب محافظت شده، در سال‌های قرن ۱۲ تا ۱۵ ساخته شده است؛ پس چندان عجیب نیست که اگر در بروژ احساس کنید، جایی میان داستان‌های پریان سیر می‌کنید. از دیدن کلیسای «بانوی ما» که مجسمه‌ی «مدونا و کودک» اثر میکل‌آنژ آنجاست، همچنین کافه‌نشینی و تماشای میدان تاریخی «مارکت» غافل نشوید.

۲۷. استکهلم، سوئد

استکهلم یکی از زیباترین شهرهای جهان

این شهر با کوچه‌های تاریخی فریبنده و جزیره‌هایش به «ونیز شمال اروپا» معروف است. استکهلم یکی از زیباترین شهرهای دنیا و مرکز فرهنگی، سیاسی و اقتصادی سوئد است.

۲۸. کارتاخنا، کلمبیا

کارتاخنا یکی از زیباترین شهرهای جهان

شهر در ۱۲ ماه هوای تابستانی دارد. در گردشی تند‌وتیز می‌توانید معماری دوره‌ی استعمار را ببینید، در پارک‌ها و میدان‌ها قدم بزنید و در رستوران‌هایی خوبی که با غذاهای آمریکای لاتین از شما پذیرایی می‌کنند، غذا میل کنید.

۲۹. بودابست، مجارستان

بودابست یکی از زیباترین شهرهای جهان

با نمونه‌هایی از بهترین معماری‌های نوآور اروپا، در بودابست خوش‌منظره، مکان ناخوشایندی پیدا نمی‌کنید. روی پل زنجیری بودابست نمای باشکوهی از دانوب خواهید داشت، به‌ویژه در شب. بودابست تنها پایتختی در جهان است که پر از آب‌گرم و چشمه‌های درمانی است، به‌همین‌دلیل به «شهر چشمه‌های معدنی» معروف شده است.

۳۰. والپارایسو، شیلی

والپارایسو شیلی یکی از زیباترین شهرهای جهان

والپارایسو، میراث جهانی یونسکو، شهری رنگارنگ در سواحل شیلی است که می‌توان آن را خوش‌منظره‌ترین شهر شیلی دانست. خانه‌های رنگ‌به‌رنگ در تپه‌هایی از اقیانوس آرام سر برآورده‌اند، از جاذبه‌های این شهر است. هنر بی‌پرده‌ی خیابانی جلوه‌ای مدرن به ساختمان‌های شگفت‌انگیز قرن نوزدهمی داده‌ است.

۳۱. پراگ، چک

پراگ یکی از زیباترین شهرهای جهان

در سینه‌ی پراگ قلبی بوهمیایی (بوهمیا نام کهن این سرزمین است) می‌تپد. موزه‌های متعدد و ساختمان‌های صدساله نشانه‌ای از بنیان هنری و فرهنگی پراگ هستند. می‌توانید در خیابان‌ها قدم بزنید و گردشی در نوشیدنی‌فروشی‌های تاریخی شهر بکنید یا به تپه‌ی پترین (Petřín) بروید و منظره‌ی زیبای شهر را تماشا کنید.

۳۲. ادینبور، اسکاتلند

ادینبور یکی از زیباترین شهرهای جهان

ادینبورو با سبزی بی‌پایان و تاریخ شورانگیزش، یکی از متفاوت‌ترین پایتخت‌ها در اروپای غربی است. شهر کهنه‌ی قرون وسطایی، آتش‌فشان خاموش و قلعه‌های پادشاهان، همه را در ادینبور پیدا می‌کنید.

۳۳. بوسان، کره‌ی جنوبی

بوسان کره جنوبی یکی از زیباترین شهرهای جهان

اگر سئول، نیویورک کره‌ی جنوبی باشد، بوسان ترکیبی از لس‌آنجلس و میامی است! بوسان شهری مدرن‌شده در آسیای شرقی است با داشتن کیلومترها ساحل ماسه‌ای و کرانه‌های بی‌نظیر.

۳۴. مکزیکوسیتی، مکزیک

مکزیکوسیتی یکی از زیباترین شهرهای جهان

از بسیاری از جنبه‌ها، مکزیکوسیتی بزرگ‌ترین کلان‌شهر نیمکره‌ی غربی است (بی‌خود نیست که به آن «ال‌ منسترو» می‌گویند به‌معنی هیولا). صبح‌ها وقتی پرتو آفتاب بر عمارت‌های دوران استعمار می‌تابد، صمیمیت باشکوهی زیر آن بزرگی و گستردگی می‌یابید. برای اینکه شهر را خوب بشناسید، نباید از موزه‌های شهر که پر از نقاشی‌های دیواری هستند، بازارهای با اجناس و صنایع‌دستی رنگارنگ و صحنه‌های با هنر و طراحی نوآور غافل شوید.

۳۵. چارلستون، کارولینای جنوبی

چارلستون یکی از زیباترین شهرهای جهان

باغ‌های شگفت‌انگیز، خانه‌های رنگی عهد جرجیا در راسته‌ی رنگین‌کمان (Rainbow Row) و کالسکه‌هایی که روی خیابان‌های سنگ‌فرش تلق‌وتولوق‌کنان حرکت می‌کنند، چارلستون را به یکی از زیباترین شهرهای ایالات متحده تبدیل کرده‌اند.

۳۶. دوبروونیک، کرواسی

دوبروونیک کرواسی یکی از زیباترین شهرهای جهان

کمتر جایی را پیدا می‌کنید که مانند کرواسی به‌ویژه دوبروونیک روح آب‌های اروپای کهن را در خود داشته باشد. «پایتخت هفت اقلیم» در سریال پرسروصدای «بازی تاج‌وتخت»، زمانی پایتخت جمهوری راگوسا، رقیبی برای ونیز و امالفی ایتالیا بوده است. جواهر دوبروونیک شهر تاریخی استاری‌گراد (Stari Grad) است که عبادتگاه‌ها، ساختمان‌ها و آب‌نماهایش از نوع سنگ رنگی ساخته شده‌اند.

۳۷. ریگا، لتونی

ریگا یکی از زیباترین شهرهای جهان

ریگا همه‌ی جنب‌وجوش و فریبندگی بزرگ‌شهرهایی مانند پاریس و بارسلون را دارد، منهای شلوغی و نگرش آدم‌های آن شهرها. در محله‌ی جوگندستیل (Jugendstil) حدود ۸۰۰ ساختمان با معماری نوآر می‌بینید که به‌خوبی محافظت شده‌اند. بازدید از کتاب‌خانه‌ی ملی که «گونار بیرکرت»، معمار آمریکایی-لتونیایی، آن را طراحی کرده، فراموش نکنید. ساختمان این کتاب‌خانه که مانند کوهی از شیشه و فولاد در کرانه‌ی رود داگاوا قرار دارد، در سال ۲۰۱۴ بازگشایی شد.

۳۸. کی‌تو، اکوادور

کی‌تو یکی از زیباترین شهرهای جهان

بخش تاریخی کیتو میراث جهانی یونسکو است و انگار کمی از فلورانس ایتالیا را در خود دارد. کلیساهای طلاکاری‌شده و خیابان‌های سنگ‌فرش کیتو در پای آتش‌فشان فعال «پیچینچا» در رشته‌کوه آند جای گرفته‌اند.

۳۹. وین، اتریش

وین یکی از زیباترین شهرهای جهان

پایتخت اتریش به‌شکلی هنرمندانه و دل‌پذیر حول ذائقه‌ی موسیقیایی و روشنفکری‌اش شکل گرفته است. بازدید از کاخ شونبرون (Schönbrunn) اقامتگاه پیشین شاهان اتریش و چشیدن طعم تورته‌ی زاخر را که نوعی کیک شکلاتی متولدشده در وین است، ازدست ندهید. حواس‌تان باشد که کیک را با خامه سفارش بدهید.

۴۰. شهر کبک، کانادا

کبک کانادا یکی از زیباترین شهرهای جهان

کبک شهر تپه‌ها، شهری است چهارفصل با میراث جهانی ازجمله شهر تاریخی کبک. با گشت در «کَپ دیامان» در بالادست شهر با تاریخچه‌ی نظامی آن آشنا شوید و سپس به محله‌ی «پتی چاپلین» سرازیر شوید که تنها ویژه‌ی پیاده‌ها و پر از بوتیک‌های عرضه‌کننده‌ی کارهای هنری و صنایع دستی است. اگر می‌توانید اتاقی در «شاتو فرانتناک» رزرو کنید و از پنیرهای کبک هم غافل نشوید.

۴۱. بیت‌المقدس

بیت المقدس یکی از زیباترین شهرهای جهان

در کنار مسیحیان، یهودیان و مسلمانانی که سال‌های طولانی بیت‌المقدس مقصد زیارتی‌شان بوده است، امروزه گردشگران از نقاط مختلف دنیا به دیدن این شهر می‌آیند. علاوه‌بر مکان‌های زیارتی و مقدس، معماری مدرن در جای‌جای شهر دیده می‌شود: شبکه‌ی مدرن قطارهای شهری و رستوران‌های باکیفیتی که روزبه‌روز به تعدادشان افزوده می‌شود.

۴۲. بوئنس آیرس، آرژانتین

بوئنس آیرس یکی از زیباترین شهرهای جهان

بوئنس آیرس را پاریس آمریکای جنوبی نامیده‌اند، ولی شاید باید جای دو طرف مقایسه را عوض کرد. گوناگونی سبک‌ها در بوئنس آیرس کار طبقه‌بندی را دشوار کرده است. بازدید از قبرستان رکوله‌تا که آرامگاه «اوا پرون» آنجاست و ال‌آتنئو را که از مکان تئاتری قدیمی تبدیل به کتاب‌فروشی نو و بسیار زیبا (بلکه دومین کتاب‌فروشی زیبای دنیا) شده است، ازدست ندهید. بوئنس آیرس همچنین افراد زیادی را به‌خاطر غذاها و خوراکی‌هایش جذب می‌کند.

۴۳. اصفهان، ایران

اصفهان یکی از زیباترین شهرهای جهان

اصفهان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان، در قرن ۱۹ چنان جاذبه و تأثیری داشت که به «اصفهان نصف جهان» معروف شد. امروز اصفهان یکی از مهم‌ترین کلان‌شهرهای ایران است با خیابان‌های درخت‌کاری‌شده، معماری اسلامی چشمگیر و باغ‌های مخفی ایرانی که همگی برای گشت‌وگذار فوق‌العاده‌اند.

۴۴. سویا، اسپانیا

سویا یکی از زیباترین شهرهای جهان

سویا به‌عنوان مرکز ناحیه‌ی اندلوسی اسپانیا به همان سادگی که رقصنده‌های فلامینکو پا بر زمین می‌کوبند، مدرنیته و تاریخ را با هم ترکیب کرده است. شهر تاریخی سویا سومین شهر تاریخی بزرگ اروپاست. سویا آن‌قدر زیباست که سوژه‌ی عکس‌های بسیاری باشد، اما پس از اینکه در فصل پنجم و فصل‌های بعدی «بازی تاج‌وتخت» به یکی از مکان‌های اصلی فیلم‌برداری تبدیل شد، بیشتر و بیشتر موردتوجه قرار گرفت. مکان‌های جذاب زیادی در این ناحیه‌ی اندلوسی وجود دارند، اما گل سرسبد آنها قصر آلکازار در مرکز شهر و مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری سویا است.

۴۵. مسقط، عمان

مسقط یکی از زیباترین شهرهای جهان

در عمان برخی از زیباترین منظره‌ها را پیدا می‌کنید: سواحلی که رقیبی برای سواحل برزیل یا هاوایی هستند، صحراهایی که باد جارویشان می‌کند و کوه‌های باشکوه الجَبال و الاخدار که قله‌هایشان از بلندترین‌های خاورمیانه‌اند. مسقط پایتخت عمان در میان کوه‌ها و صحراها جایی است که فروشگاه‌های مدرن قرن بیست‌ویکمی در کنار مسجدهای درخشان، قلعه‌ها و سازه‌های قرن شانزدهمی پرتغالی‌ها قرار گرفته‌اند.

۴۶. شیکاگو، الینوی

شیکاگو یکی از زیباترین شهرهای جهان

شیکاگو فقط به‌خاطر پیتزاهایش و البته آل‌کاپون معروف نیست؛ خیلی بیشتر از اینها انتظارتان را می‌کشد: از پارک وسیع میلنیوم گرفته تا ساختمان‌های «گری‌استون» در حوالی میدان لوگان. امکانات تفریحی کرانه‌ی دریاچه‌ی میشیگان را هم که به اینها اضافه کنید، لقب «شهر دوم» کمی برای آن عجیب به‌نظر می‌رسد.

۴۷. کی‌یف، اکراین

کیف یکی از زیباترین شهرهای جهان

پایتخت اکراین ترکیبی است از یک کلان‌شهر و روستا با تاریخی پربار. بیشتر مکان‌های شهر زیبا و دیدنی هستند، اما بازدید از غارهای «پچرسک لاورا»، کلیسای سنت اندرو با گنبد سبزش، تپه‌ی سنت ولادیمیر، خیابان سنگ‌فرش آندری‌ییوزسکی (Andriyivsky ) که مونمارت پاریس را به‌یاد می‌آورد و میدان نزالِژنوستی که میدان استقلال شهر است را نباید ازدست بدهید.

۴۸. هوشی‌مین، ویتنام

هوشی‌مین ویتنام یکی از زیباترین شهرهای جهان

زیبایی شهر در تضادهایش است. برج‌های اداری مدرن در کنار معابد و عبادتگاه‌های قدیمی و پرزرق‌وبرق و بقایای دوران استعمار قرار گرفته‌اند. درحالی‌که در هیاهوی شهر با کوچه‌های هزارتومانند و حرکت بی‌پایان موتورسیکلت‌هایش غرق می‌شوید (و باید بشوید)، می‌توانید با یک نوشیدنی در کرانه‌ی رود سایگون به آرامش برسید.

۴۹. هامبورگ، آلمان

هامبورگ یکی از زیباترین شهرهای جهان

اگر فکر می‌کنید ونیز و آمستردام شهر آب‌راه‌ها هستند، شاید بد نباشد تجدیدنظر کنید؛ بنابر گزارش‌ها، هامبورگ بیش از هر دوی این شهرها کانال آب دارد! در آب‌راه‌ها از محله‌ی انبار یا اشپایشر‌اشتات و ساختمان قرن نوزدهمی گذر کنید یا در خشکی بمانید و به تماشای تالار کنسرت هامبورگ بروید که در سال ۲۰۱۶ بازگشایی شد.

۵۰. کراکوف، لهستان

کراکوف یکی از زیباترین شهرهای جهان

پیشینه‌ی کراکوف به قرن هفدهم باز می‌گردد و معماری‌ تاریخی‌اش این را ثابت می‌کند. میدان بازار (Rynek Glówny) کراکوف یکی از زیباترین میدان‌ها در اروپاست. قلعه‌ی واول (Wawel) که در سال ۱۹۷۸ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده تا قرن شانزدهم مرکز فرهنگی و سیاسی کشور بوده است. حدود ۴۰ پارک در شهر وجود دارد و بنابراین برای گردش و طبیعت‌گردی کمبودی نخواهید داشت.

درباره نویسنده

گلدن گپ

گلدن گپ بزرگترین سایت تفریحی

دیدگاهتان را بنویسید