طراحی دکوراسیون

خرید جهیزیه

نوشته شده توسط goldengap

هنگام خرید جهیزیه عروس کدام وسایل غیرضروری را می‌توان حذف کرد؟

خرید جهیزیه عروس و تهیۀ لوازمی که برای آغاز زندگی جدید و مشترک یک زوج لازم است، جزو اولین مسائلی است که افراد پس از رسیدن به توافق ازدواج به […]خرید جهیزیه عروس و تهیۀ لوازمی که برای آغاز زندگی جدید و مشترک یک زوج لازم است، جزو اولین مسائلی است که افراد پس از رسیدن به توافق ازدواج به آن فکر می‌کنند. البته در سال‌های اخیر لیست این وسایل از موارد و لوازم ضروری فراتر رفته و گاهی خریدهایی را شامل ‌شده است که فقط جنبۀ تزئینی یا به اصطلاح لوکس داشته‌اند.شاید خیلی از زوج‌های جوان و حتی خانواده‌های آن‌ها در این مرحله سردرگم شوند و نتوانند تصمیم بگیرند کدام وسایل غیرضروری جهیزیه را می‌شود از لیست خرید حذف کرد. زمانی که این لیست به دقت و با توجه به بودجۀ در دسترس نوشته شود، می‌توان با حذف اقلام غیرضروری اقدام به تهیۀ وسایل ضروری با کیفیت بهتر و عمر مفید بالاتر کرد.

در این متن سعی می‌کنیم تعریف درستی از لوازم ضروری و غیرضروری جهیزیه ارائه بدهیم؛ هرچند که برای این موضوع هیچ «باید و نباید» و قانون خاصی وجود ندارد و در نهایت خواستۀ خود افراد اهمیت دارد.

تعریف جهیزیه

جهیزیه همان وسایلی است که برای شروع زندگی مشترک تهیه می‌شوند. هرچند از نظر عرفی و آن‌چه رایج است معمولا خانوادۀ عروس بخش بیشتر این وسایل را خریداری می‌کنند؛ اما از نظر قانونی چنین اجباری وجود ندارد.البته فهرست جهیزیه عروس و تعداد و انواع اقلام در آن، برای بسیاری خانواده‌ها و طی سالیان متمادی نشانه‌ای از جایگاه و ارزش اجتماعی و اقتصادی خانوادۀ عروس بوده است؛ اما اگر به هدف اصلی آن دقت کنیم متوجه می‌شویم بسیاری از «ریخت و پاش‌ها» ضروریتی نداشته و فقط هزینۀ اضافی است.با توجه به کوچک‌تر شدن خانه‌های امروزی، وضعیت متزلزل اقتصادی اکثر اقشار جامعه، تغییر سلیقه‌ها و اولویت‌ها، بیشتر شدن هزینه‌های دیگر مانند تامین مسکن و نیازهای متفاوت خانواده‌ها در عصر حاضر، می‌توانیم تغییراتی در این فهرست داده و حتی برخی وسایل را حذف کنیم.توجه داشته باشید که پس از شروع زندگی مشترک و پشت سر گذاشتن هزینه‌های سنگین اولیه، شما می‌توانید به تدریج وسایلی را که از فهرست جهیزیه حذف کرده‌اید و آن زمان غیرضروری دانسته‌اید، خریداری کنید. قرار نیست برای همیشه از آن‌ها چشم بپوشید، بلکه قرار است هزینه‌های شروع زندگی مشترک را متعادل‌تر کنید.

یخچال و فریزر جدا

زودپز و آرام پز

بوفه و مبلمان

ظروف و مجسمه

سرویس غذاخوری

میز و آینه

باند و سینمای خانگی

میز صبحانه خوری

چند نکته پایانه

پیشنهاد می‌کنیم از وسایل غیرضروری بکاهید و بودجه‌تان را صرف وسایل ضروری با کیفیت بهتر بکنید.با توجه به وضعیت اقتصادی متزلزل این سال‌ها، بهتر است برخی اقلام از برند و کیفیتی تهیه شوند که سال‌ها عمر کرده و هزینۀ تعمیر یا تعویض نداشته باشند. وسایل برقی عمده مانند یخچال، فریزر و ماشین لباسشویی از همین دست هستند.به زندگی و خانۀ فعلی خود دقت کنید: کدام وسایل را سال‌هاست استفاده نکرده‌اید؟ کدام لوازم کاربرد بسیار کمی دارند؟ پس آیا لازم است در ابتدای زندگی مشترک همین اقلام برای خانۀ جدید خریداری شوند؟امیدواریم با مطالعۀ این پست و دقت و صرف زمان بیشتر، بتوانید بهترین لیست را برای خرید جهیزیه تکمیل کنید.

درباره نویسنده

goldengap

دیدگاهتان را بنویسید